ראשיראשי   אודות אני אוהב ישראל   שלח לחברשלח לחבר
הוסיפו לב אוהב ישראל קבלו סטיקר עשר הסיבות ישראלים יפים תמונות ישראל ישראל מועדפי ישראל
מקור הכתבה: ynet מעורבות חברתית
מיכאל הוא האבא של כולנו

ביתו של מיכאל חיימוביץ' ביישוב בת עין הוא גם ביתם של עשרים נערים במצוקה, להם הוא מקדיש את כל מרצו, עתותיו ומשאביו. כמה צעירים שהגיעו במקרה למקום התאהבו ביוזמה, והחליטו להפיק למענו ערב התרמה. "פשוט נדהמנו מהאיש הזה", הם מסבירים. "אדם עם יכולת נתינה אינסופית שמקדם מטרה נעלה".

לפני נישואיו הציב מיכאל חיימוביץ' תנאי אחד בפני אשתו לעתיד: "הבית שנקים יהיה בית פתוח", הוא פסק. היא נעתרה, עדיין לא יודעת עד כמה רציניות כוונותיו. את התגשמות הכוונות הללו אפשר לפגוש כיום בבית משפחת חיימוביץ' ביישוב בת עין. זו מתגוררת, על ששת ילדיה, בשני קרוואנים צנועים - ועל כעשרים נערים במצבי סיכון החיים בבית הסמוך. תכירו, "בית אייל ויעל", יוזמה של איש אחד לה מקדיש חיימוביץ' (47) את כל מרצו, עתותיו ומשאביו.

שמו של המקום, הפועל זה שבע שנים, ניתן לו לזכרם של שני צעירים שנרצחו בפיגוע ירי ביישוב כרמי צור. שניהם הכירו את חיימוביץ' היטב, ואף ביקשו לקחת חלק בפרויקט. גם הם, כמו יתר המבקרים במקום, התאהבו בגישה הייחודית של בעל הבית. "אם צריך לקום בשלוש לפנות בוקר כדי לכסות נער, או אם מישהו בוכה באמצע הלילה וצריך להרגיע אותו - אני קם" , הוא מכריז. "אצלי אין דבר כזה לקבוע פגישות. זה בית". בשל כך, אין זה מפתיע כי מרבית הנערים במקום מכנים אותו בפשטות "אבא".

"אין דבר כזה לקבוע פגישות. זה בית". המדשאה של "בית יעל ואייל"

"לשדרג את תנאי החיים של הנערים".
בבית של חיימוביץ' חיים נערים מכל שכבות האוכלוסייה, דתיים וחילונים, ותיקים ועולים חדשים. הצעיר שבהם כבן 12 בלבד, המבוגרים יותר כבר מתכוננים לגיוסם. "יש אפילו אחד שהתחתן ועבר לגור בשכנות אלינו", הוא מספר בחיוך. במשך השנים התחלפו דייריו של הבית מספר פעמים, אך את כולם מתעקש חיימוביץ' ללוות עד שיוכלו לעזוב את הקן ולפנות לכיוונים חיוביים יותר. נערות, לצערו, הוא לא יכול לקבל. "אני בקשר עם הרשויות, עם יחידות לקידום נוער וגם עם משפחות שמוכנות לא פעם לקלוט נערות. לצערי, אינני יכול לערב נערים ונערות באותו בית. זה גיל בעייתי", הוא מבהיר.

בעיה נוספת עימה חיימוביץ' מתמודד היא רשימת ההוצאות ההולכת וגדלה, ומקורות המימון ההולכים ומידלדלים. את הבעיה הזו מבקשת לפתור חבורת צעירים שביקרה בביתו במקרה, התרשמה עמוקות והחליטה להירתם למען למיזם. התוצאה: מופע התרמה שיתקיים ביום ראשון הקרוב. "הגענו למקום בעקבות סדנה.

לשיפור עצמי ופשוט נדהמנו מהאיש הזה", מסביר יאיר אלקריב (24), ממארגני המופע. "פגשנו אדם בעל רצון לנתינה אינסופית שמקדם מטרה חברתית נעלה. ראינו את היחס שלו לבני-הנוער ואת הגישה שלו", הוא מתרגש.

אלקריב וחבריו, שהתאהבו בבית (ובבעל הבית), הבחינו בפרטים רבים המשוועים לטיפול, טיפוח או שיפוץ. "מיכאל אמנם עושה כמיטב יכולתו, אבל יש הרבה מאוד דברים שדורשים שיפוץ רציני. מרצפות ישנות, שיש שבור, צפיפות בחדרים, גג דולף. כל הדברים הללו עולים כסף ואנחנו מאוד מקווים לסייע בעזרת האירוע", מצהיר אלקריב. "הצבנו לעצמנו מטרה: לגייס 40,000 שקל שיסייעו לו בשדרוג תנאי החיים של הנערים".

חיימוביץ' מתרגש מהיוזמה הבלתי צפויה, וכבר החל כבר לגבש רעיונות נוספים אותם יוכל ליישם בעזרת סיוע כלכלי. לצד הדיור, ההגנה, התמיכה וההדרכה במסדרונות החיים, זוכים הצעירים לצרור תוכניות טיפוליות וחינוכיות. "יש לנו מסלול מנהיגות, מסלול הכנה לצבא, פרויקט מוזיקלי שבמסגרתו הם עובדים באולפן מקצועי, רכיבה טיפולית על סוסים, חוג דרמה ותוכניות משותפות עם המשמר האזרחי", הוא מתגאה. עם זאת, נדמה כי התקוות הגדולות שמעורר המופע אינן מסנוורות אותו. "הבית והטיפול בנערים הוא דרך חיים, לא פרנסה", הוא מסכם. "זו פשוט נטייה מולדת שממנה איני יכול לברוח".

יעל עברי-דראל.

חזרה לעמוד הכתבות והמאמרים המלא >>

בניית אתרים  |  עיצוב אתרים  |  עיצוב אתר  |  עיצוב לוגו  |  אינדקס תגיות  |  אינדקס אתרים  |  דומיינים למכירה  |  דומיין למכירה  |  אחסון אתרים

כל הזכויות שמורות © האתר הלאומי הראשון לארץ ישראל iloveisrael.org.il  |  ישראל  |  קישורים  |  פנו אלינו