ראשיראשי   אודות אני אוהב ישראל   שלח לחברשלח לחבר
הוסיפו לב אוהב ישראל קבלו סטיקר עשר הסיבות ישראלים יפים תמונות ישראל ישראל מועדפי ישראל
אנה סגל - האתר הלאומי הראשון לארץ ישראל
פרס נובל כחול לבן

פרס נובל הוא מהפרסים הנחשקים בעולם, המוענק בכל שנה לאנשים או ארגונים, עבור מחקר יוצא דופן, המצאה ראשונית של ציוד או טכנולוגיה, או תרומה יוצאת דופן לחברה. הפרסים מוענקים החל מ-1901 בעקבות צוואתו של אלפרד נובל, תעשיין שבדי וממציא הדינמיט.

ש"י עגנון הוא הנציג הישראלי הראשון לפרס נובל, הפרס לספרות בשנת 1966, ש"י עגנון לא למד בבית ספר, ואת השכלתו קיבל מהוריו. את כתיבתו החל כבר בגיל שמונה וכתב בעברית וביידיש.

אנחנו בתמורה הערכנו את האיש ועל כך יעיד הסיפור הבא: עגנון התלונן כי התנועה בכביש ליד ביתו ברחוב, בשכונת תלפיות בירושלים מפריעה לו בעת עבודת הכתיבה שלו, ובתגובה סגרה עיריית ירושלים את הרחוב לתנועת מכוניות, ושמה שלט האומר: "אין כניסה לכלי רכב, סופר במלאכתו!"

כמו כן אף לאחר מותו המשיכה מורשתו, בתו, עסקה בהוצאה לאור של כתבים מעזבונו, ומספר ספריו שפורסמו לאחר מותו עולה על מספר הספרים שפרסם בחייו ואם נלך קצת אחורה ונחזור לימי התיכון של כל אחד מאיתנו נזכר בשעורי ספרות ומבחני הבגרות הרי עגנון אחד, אם לא היחיד ששיריו וכתיבתו תבואה בכל אחד מאיתנו עד היום.

עגנון העריך את היחס החם ובקבלו את הפרס לא שוכח להצהיר על לאומיותו ואהבת ישראל באומרו: "מתוך קטסטרופה היסטורית שהחריב טיטוס מלך רומי את ירושלים וגלה את ישראל מארצו נולדתי אני באחת מערי הגולה. אבל בכל עת תמיד דומה הייתי עלי כמי שנולד בירושלים."

הישראלי השני שקיבל את הפרס היה מנחם בגין, חתן פרס נובל לשלום שנת 1978, אביו היה מזכיר הקהילה היהודית בעירו ואחד הראשונים שתמכו בהרצל ובציונות בקרב יהודי העיר. המשפחה חיה במצב כלכלי דחוק, אולם שני בניה ובתה זכו לקבל חינוך יהודי וציוני. כבר בגיל עשרים ושניים בגין הפך למנהיג ציוני בבית"ר התגייס לצבא הפולני, הגיע דרך איראן ועיראק אל ארץ ישראל. שימש כנציב בית"ר בארץ ישראל. בגיל 28 פעל כמפקד האצ"ל בתקופה זו ביצע הארגון קרוב ל-300 פעולות. בגיל 35 נבחר למנהיג "חרות" וראש האופוזיציה.

אחד ממעשיו הזכורים ביותר של בגין הוא חתימת הסכם השלום עם מצרים. לפני חתימת ההסכם הסופי זכה בגין לכבוד רב מצד הקהיליה הבינלאומית, בקבלו את פרס הנובל לשלום יחד עם סאדאת. את נאומו באותו מעמד פתח בדברי הוקרה לגולדה מאיר שנפטרה יומיים לפני כן, הוא המשיך בציון תרומת העם היהודי לאנושות על חזון השלום שלו, והזכיר את אסירי ציון הכלואים בברית המועצות. בנאומו במעמד קבל הפרס אמר: "הפרס מגיע לא לי, הוא מגיע לעמי, על הסבל הרב שנפל בחלקו, על האבידות הכבדות שאבדו לו, על אהבתו את השלום וכיסופיו העמוקים אליו".

פרס נובל שלישי במספר ופרס שני לשלום קיבלו יצחק רבין ושמעון פרס בשנת 1994.
יצחק רבין נולד בירושלים והוא הצבר הראשון שזכה בפרס נובל. הוריו, היו מחלוצי העלייה השלישית וחברי תנועת אחדות העבודה. הגנה ופלמ"ח. רבין הצטרף ל"הגנה" עוד בהיותו תלמיד בכדורי. בהיותו בן 19, היה מראשוני המצטרפים לפלמ"ח. בגיל 23 התמנה לסגן מפקד הגדוד הראשון של הפלמ"ח. במהלך מלחמת העצמאות, התמנה למפקד חטיבת הראל. כיהן כרמטכ"ל ופיקד על צה"ל במלחמת ששת הימים. עם פרישתו מצה"ל מונה, לשגריר ישראל בארצות הברית. בתפקיד זה כיהן חמש שנים. בתקופה זו הפכה ארצות הברית לספק הנשק העיקרי של ישראל, וגדלה נכונותה לסייע לישראל.

בשנת 1992 רבין נבחר לראש הממשלה בכנסת השלוש עשרה בעת כהונתו הוביל את המהלך של חתימת "הסכמי אוסלו" עם הפלסטינים ועל כך זכה בפרס נובל לשלום (יחד עם שמעון פרס ויאסר ערפאת).

למרות שההסכם עצמו, בדיעבד, אינו נחל הצלחה רבה אך הייתה לו תרומה רבה הן למעמדה של ישראל בעיני אומות העולם ובכלל יחסי ציבור טובים שאינם מזיקים לנו אף פעם.
שמעון פרס, שותפו של רבין לפרס נובל לשלום בשנת 1994 המכהן כיום כנשיאה התשיעי של מדינת ישראל, כיהן פעמיים בתפקיד ראש הממשלה, שר בממשלות ישראל וחבר כנסת במשך 48 שנים.

ב-50 שנותיו בפוליטיקה הישראלית מילא פרס תפקידים רבים, ובין פועליו: הקמת התעשייה האווירית, רכישת הכור הגרעיני שבדימונה מצרפת, בלימת אינפלציה בשנות ה-80 שכמעט מוטטה את כלכלת ישראל, והובלת הסכמי אוסלו ביחד עם ראש הממשלה רבין.
פרס אחד האנשים הותיקים בפוליטיקה הישראלית, אדם שעשרות שנים פועל ואינו מוותר על החזון ואהבת הארץ ופעילות למטרה זו. האיש נבחן פעמים רבות על אמונתו אך לא ויתר למרות הכל, אין צל של ספק כי זהו האיש המתאים לתפקיד הייצוגי והחשוב כל כך של נשיא מדינת ישראל.

ישראלי רביעי שזכה בפרס נובל הוא דניאל כהנמן אשר זכה בפרס נובל לכלכלה לשנת 2002.

כהנמן נולד בשנת 1934 בתל אביב. בעל תואר ראשון בפסיכולוגיה ובמתמטיקה של האוניברסיטה העברית, ודוקטורט בפסיכולוגיה מהאוניברסיטה של קליפורניה בברקלי. לאחר קבלת הדוקטורט חזר לישראל ונמנה עם סגל המחלקה לפסיכולוגיה באוניברסיטה העברית. שם החל לחקור, יחד עם הפסיכולוג עמוס טברסקי, את תהליכי החשיבה בתנאים של אי־ודאות. על מחקריו עם עמוס טברסקי, שלא היה בין החיים במועד הענקת הפרס, ולכן לא זכה בו. הפרס הוענק על מחקר אודות תהליכי קבלת החלטות בתנאי אי־ודאות. השניים הציעו את תורת הערך (Prospect theory) כחלופה לתורת התועלת, לתיאור תהליכים אלה.

כעבור שנתיים, בשנת 2004 פרס נובל לכימיה הוענק לאברהם הרשקו אשר נולד בהונגריה ובגיל 12 עלה ארצה עם הוריו. קיבל תואר דוקטור לרפואה, ובשנת 1969 תואר דוקטור למדעים, שניהם מבית הספר לרפואה של האוניברסיטה העברית.

בשנת 1976 הצטרף תלמיד מחקר בשם אהרון צ'חנובר למעבדתו של פרופ' הרשקו, בפקולטה לרפואה של הטכניון בחיפה. המחקר שערכו השניים, יחד עם אירווין רוז מהמכון לחקר הסרטן בפילדלפיה, זיכה את השלושה בפרס נובל לכימיה, כעבור יותר מעשרים שנה. במחקר זה גילו ותיארו את מערכת האוביקוויטין, האחראית לפירוק חלבונים בתוך התא, והביא לפריצת דרך בחקר הסרטן, מחלות ניווניות במוח ומחלות אחרות.
כיום הרשקו מכהן כפרופסור במכון רפפורט למחקר במדעי הרפואה, בפקולטה לרפואה של הטכניון בחיפה.

שנה אחרי פרופסור ישראל אומן זכה בפרס נובל לכלכלה לשנת 2005 על עבודתו בתחום תורת המשחקים, שהיא ענף מתמטי שמטרתו לחקור מצבי עימות ואסטרטגיות לקבלת החלטות. אומן נחשב למייסדם של כמה ענפים בתורת המשחקים. הוא הראשון שניתח באופן מאורגן סדרות של משחקים, כשהוא מראה כיצד עצם החזרה על אותו מצב יכולה לאכוף התנהגות של שיתוף פעולה, גם כאשר המשחק הבודד אינו מעודד התנהגות כזו. בעקבות עבודתו, משתמשים כלכלנים בשיטות מתחום תורת המשחקים לניתוח מצבים מתמשכים של ניגוד אינטרסים, כמו מלחמות מחירים בין יצרנים המתחרים על אותו שוק.

פרופ' אומן דוקטור במתמטיקה, נולד בגרמניה. משפחתו היגרה לארצות הברית ב-1938 בשנת 1956 עלה לישראל והתיישב בירושלים.. אומן הנו בעל אזרחות אמריקאית בנוסף לזו הישראלית וחבר באקדמיה הלאומית למדעים של ארצות הברית.

גם פרופסור אומן, כמו קודמיו, מצהיר בנאומו כי "הפרס הזה הוא במפורש לא רק עבורי, הוא מגיע לאסכולה שאנחנו פיתחנו פה בארץ, ואני לא היחידי, בתורת המשחקים. הפכנו את ישראל למעצמה מספר אחת בעולם במקצוע הזה".

כל האישים הללו הם ישראלים ויהודים גאים אשר אוהבים את ישראל ובהחלט מוכרים ומוערכים בקהילה הבינלאומית. אנשים אלו מביאים כבוד רב לנו הישראלים ולישראל כמדינה ומרחיבים את מושג ה"ישראלי", אנשים הללו עבדו קשה, פעלו ללא מעצור והגיע להישגים ומעמד נעלה זה. כן ירבו אנשים כמותם וכן ירבו ישראלים כמוהם.

ולסיום מספר עובדות מעניינות בנושא, מספר היהודים מרחבי עולם אשר שזכו ב-167 פרסי נובל נכון להיום, מהווים 22 אחוז מהזוכים בפרסי נובל. שיעור זה גדול משיעורם היחסי באוכלוסייה: היהודים מהווים כיום 0.2 אחוז מאוכלוסיית העולם, ולאורך כל התקופה שבה הוענק הפרס לא עלה חלקם על 0.6 אחוז מכלל האנושות.

• פרס נובל לשלום: 9 זוכים, המהווים 10 אחוז מכלל הזוכים בתחום זה.
• פרס נובל לספרות: 12 זוכים, המהווים 12 אחוז מכלל הזוכים בתחום זה.
• פרס נובל לפיזיולוגיה ורפואה: 52 זוכים, המהווים 29 אחוז מכלל הזוכים בתחום זה.
• פרס נובל לכימיה: 28 זוכים, המהווים 19 אחוז מכלל הזוכים בתחום זה.
• פרס נובל לכלכלה: 21 זוכים, המהווים 28 אחוז מכלל הזוכים בתחום זה.
• פרס נובל לפיזיקה: 45 זוכים, המהווים 26 אחוז מכלל הזוכים בתחום זה.

הישגים מרשימים .... לא?

חזרה לעמוד הכתבות והמאמרים המלא >>

בניית אתרים  |  עיצוב אתרים  |  עיצוב אתר  |  עיצוב לוגו  |  אינדקס תגיות  |  אינדקס אתרים  |  דומיינים למכירה  |  דומיין למכירה  |  אחסון אתרים

כל הזכויות שמורות © האתר הלאומי הראשון לארץ ישראל iloveisrael.org.il  |  ישראל  |  קישורים  |  פנו אלינו