ראשיראשי   אודות אני אוהב ישראל   שלח לחברשלח לחבר
הוסיפו לב אוהב ישראל קבלו סטיקר עשר הסיבות ישראלים יפים תמונות ישראל ישראל מועדפי ישראל
מקור המאמר: www.Articles.co.il - מאמרים לשימוש חופשי
התנועה למען ארץ ישראל השלמה

התנועה למען ארץ ישראל השלמה היא תנועה של אישי ציבור ואנשי רוח שקמה ביולי 1967, כחודש לאחר מלחמת ששת הימים וקראה להחזיק בכל השטחים שנכבשו במלחמה זו ולהתיישב בהם. בחודש יוני 2006 נערך כנס יסוד מחדש של התנועה, ע"י חברי פורום נהלל. בכנס השתתפו רבים מההתיישבות העובדת הותיקה וכן אורחים רבים ביניהם דמויות פוליטיות וציבוריות מוכרות.

ההחלטות שהתקבלו בסיום הכנס:
1.אנו חברי התנועה למען ארץ ישראל השלמה, ממשיכת דרכם של... וחבריהם לדרך מצהירים בזאת כי ארץ ישראל שייכת רק לעם ישראל.
2.אנו קוראים להחיל את הריבונות הישראלית על כל ארץ ישראל מהים ועד הירדן.
3.אנו קוראים לכל מי שארץ ישראל יקרה לו להצטרף לתנועה ולפעול למימוש מטרותיה ולקחת חלק פעיל בסיכול המזימה להגלות את עם ישראל מארצו ההיסטורית.

ארץ ישראל יקרה לי, ובהחלט חשתי צורך להגיע לכנס, אך זיכרונות מהתקופה שבין מלחמת ששת הימים למלחמת יום כיפור עצרו בעדי.
באותם שנים הייתי נער, והתחושה המוזרה של אופוריה מהולה בחוסר ביטחון הייתה חלק בלתי נפרד ממני, ובלתי מובן לי. התברר כי השילוב המוזר היה מוצדק כאשר פרצה מלחמת יום כיפור, כתוצאה ממחדל בטחוני, שהיה גם מחדל פוליטי, חברתי ואקדמי. אנו, והעולם המערבי כולו, משלמים על תוצאות מחדל זה בריבית דריבית עד היום, בדמות מחירי נפט מרקיעי שחקים, אובדן האמון בצה''ל, ועוד ועוד.
הממסד תפח מאז ועטה שיריון, שומן, ושירים, דש את התקופה עד דוק, בלי להגיע לעיקר.

גבולות הארץ המובטחת אינם מוגדרים בדייקנות בתנ"ך. בתנ''ך כתוב כי האלוהים, עם ישראל, וארץ ישראל, הם ישות מאוחדת. הגדרה זאת חרצה את גורל העם היהודי. אך בניגוד למוחשיות הברורה של העם והחוקים, הגבולות נותרו עמומים ובלתי מוגדרים.
מחקר בנושא על ידי דר' אריה נאור, מזכיר הממשלה של מנחם בגין, קבע כי קיימות הגדרות גבול שונות של ארץ ישראל השלמה. הגדרות טריטוריאליות אלה נוצרו בתקופות שונות בידי אנשים שונים, והביאו לחוסר בהירות מוחלט. יש גם מי שטוענים כי גבולות הארץ מתפשטים ומתכווצים על פי הצורך.
העדר מפה ברורה היה מאז ומתמיד בעוכרי הרעיון הציוני. הוא הפך את ירושלים למושג נומינאלי, כזה המבטא ערך ואינו מוחשי, גם בעיני היהודים עצמם בגולה, מחורבן הבית הראשון ואילך.
בתקופה המודרנית, השפיע חסרון המפה המגדירה את גבולות ארץ ישראל השלמה, על החלטות פוליטיות מכריעות. לדוגמא, חצי-האי סיני נמסר למצרים כלאחר יד, כיוון שלא נחשב על-ידי ממשלת מנחם בגין כחלק מארץ ישראל השלמה. הכנסייה הקתולית הכריזה, לפני שנים אחדות, על סמך מחקר של חוקר ישראלי, כי הר סיני הוא הר כרכום בנגב.

בסתירה לביטולה השכלי כעצם מוחשי, עוררה אדמת ארץ ישראל, מאז ומתמיד, את הרגשות העמוקים ביותר, בקרב כל בני האדם בתרבויות המערביות. הכיסופים לארץ הקודש מוצאים את ביטויים, כחוויה פיזית-רגשית, ביצירות התרבות המערבית לאורך ההיסטוריה.
מה הופך את ארץ הקודש כה משמעותית?
את התשובה אפשר למצוא באתר מפת ארץ הקודש בדמות האדם.
http://www.holylandmap.net/rashi.htm

רמת המתאם בין חבלי הארץ לגוף האדם בארץ הקודש עולה לאין שיעור על זאת הקיימת בכל מפה דומה אחרת. זאת רמת מתאם שקוראת לבחינה מדעית של הקשר.
בתווך בין ממצא מדעי לקריקטורה, מפה זאת היא דימוי בעל מסרים רבים: היא דימוי בפעולה, ובהגדרה נרחבת יותר: הביטוי החזותי של סיפורים.
גורל הדמויות בתנ''ך, מאברהם אבינו ועד ירמיהו הנביא, מוכתב ומובן על פי משמעות המפה.

אין סיכוי לתנועה למען ארץ ישראל השלמה להיות בעלת ערך ציבורי, מבלי שתגדיר קודם בצורה ברורה את גבולות הארץ.
יש לשים לב לשינוי בהגדרת התנועה את גבולות הארץ מ-1967 לעומת היום: התנועה של 1967 התייחסה לארץ השלמה כולל סיני. התנועה של היום מתייחסת רק לארץ מהנהר עד הירדן.
האם מחדשי התנועה חוגגים על חשבון הציבור? התנועה מדברת על ממשות פיזית בלי להגדיר אותה.
גם תושבי הארץ הופכים כך למושג נומינאלי, קיימים להלכה בלבד, חסרי ערך מעשי.
שוב אופוריה, שוב מחדל ? בסרט הזה כבר היינו.


אודות הכותב: המחבר הוא יוצר מפת ארץ הקודש בדמות האדם. כתובת האתר: http://www.holylandmap.net

נכתב על ידי אבינועם עמיזן
חזרה לעמוד הכתבות והמאמרים המלא >>

בניית אתרים  |  עיצוב אתרים  |  עיצוב אתר  |  עיצוב לוגו  |  אינדקס תגיות  |  אינדקס אתרים  |  דומיינים למכירה  |  דומיין למכירה  |  אחסון אתרים

כל הזכויות שמורות © האתר הלאומי הראשון לארץ ישראל iloveisrael.org.il  |  ישראל  |  קישורים  |  פנו אלינו